Zemřel několikanásobný mistr světa i Evropy Lumír Ruzha

Poslední medaili na světovém šampionátu veteránů vybojoval vloni v Las Vegas, gratuloval mu k ní i jeho kamarád Jaroslav Staněk

Ve věku 92 let zemřel v neděli 17. února několikanásobný mistr světa a Evropy veteránů Lumír Ruzha. Člen Českomoravského klubu veteránů a také člen české sekce Swaythling Clubu International byl postrachem všech soupeřů na šampionátech veteránů. Ve své bohaté sbírce měl tři tituly mistra světa a pět titulů mistra Evropy.

Svůj plánovaný poslední vybojovat nedokázal, vloni v Las Vegas ho ve finále kategorie MS90 porazil Číňan Chen Yongning 3:2. I tak byle Lumír Ruzha symbolem dlouhověkosti a legendou Českomoravského klubu veteránů, jehož byl více než pětadvacet let předsedou.

Stolní tenis byla jeho vášeň a koníček. Aktivní sportovní kariéru přitom strávil na ledě. Hrál hokej za pražskou Slavii od roku 1952. Pět let byl dokonce kapitánem mužstva. Teprve až když pověsil hokejku na hřebík a věnoval se trénování, mohl naplno rozvíjet své dovednosti u ping-pongového stolu. S obrovskou vášní se pustil do tréninku, v roce 1986 se poprvé zúčastnil veteránského turnaje a v roce 2002 se stal poprvé mistrem světa. Ve svých pětasedmdesáti letech. Pak počet medailí úctyhodně rostl.