K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Zemřela Květa Hrušková

Zemřela Květa Hrušková

Se zpožděním se stolnětenisová veřejnost dověděla smutnou zprávu. Na konci ledna zemřela Květoslava Hrušková ve věku nedožitých 87 let (25.6.1925 – 30.1.2012). Bývalá československá reprezentantka zůstane zapsána v historii našeho sportu jako jedna z nejúspěšnějších stolních tenistek po druhé světové válce. Na mistrovstvích světa vybojovala tři stříbrné a dvě bronzové medaile.

Se zpožděním se stolnětenisová veřejnost dověděla smutnou zprávu. Na konci ledna zemřela Květoslava Hrušková ve věku nedožitých 87 let (25.6.1925 – 30.1.2012). Bývalá československá reprezentantka zůstane zapsána v historii našeho sportu jako jedna z nejúspěšnějších stolních tenistek po druhé světové válce. Na mistrovstvích světa vybojovala tři stříbrné a dvě bronzové medaile.

Malá Květa si ve svých 13 letech vystřihla z novin fotografii Bohumila Váni, tehdy senzačního 18letého světového šampióna z Londýna 1938. Chtěla jednou dosáhnout podobného úspěchu jako on. A chyběl ji k tomu o jedenáct let později onen pověstný krůček. Na MS 1949 ve Stockholmu se takřka neznámá hráčka z Prahy probojovala až do finále dvouhry a vedla nad obhájkyní zlata Maďarkou Gizzi Farkasovou 2:0 na sety a 4:1. Snad se zalekla nabídnuté šance, začala vytrvale pinkat, soupeřka tento způsob hry přijala a pomalu se začal vývoj zápasu otáčet. Jak napsal tehdejší tisk: „V prvních dvou setech hrála Hrušková krásnou útočnou hru, potom však propadla bezduchému vracení míčků a ztratila titul, který měla na dosah ruky.“ Přesto bylo stříbro pro Květu ohromným úspěchem, které podtrhla dalším druhým místem ve smíšené čtyřhře po boku svého idolu Bohouška Váni. O rok později na šampionátu v Budapešti obhájila stříbro v mixu s Váňou (opět prohráli s maďarským párem Sidó – Farkasová) a byla bronzová jako členka družstva a ve čtyřhře s Eliškou Krejčovou-Fürstovou. Ve Vídni 1951 chyběla, protože dostala od asociace disciplinární trest a naposledy na MS reprezentovala v Bukurešti 1953.

Mistryní republiky se stala dvakrát ve dvouhře (1952, 1957), čtyřhře (1954,1957) a smíšené čtyřhře (1952,1954). Taktéž byla šampiónkou se svým družstvem TSK Racek (1947, 1948), ale hrála také za Slovan Čs. státní film a Tatran Baraba. S aktivní činností skončila v roce 1964, ale po 25 letech se vrátila ke stolnímu tenisu jako veteránka.

Květoslava Hrušková byla členkou české sekce Swaythling Clubu International. Bohužel, v posledních letech se již pravidelných setkání s přáteli nezúčastňovala kvůli dlouhodobé nemoci.


Dnes těžko představitelné! Takhle trénovala Květa Hrušková v 50. letech – pod širým nebem.


Uprostřed se svými reprezentačními kolegyněmi Eliškou Krejčovou (vlevo) a Idou Koťátkovou (vpravo).


V roce 2000 gratuloval Květě Hruškové k 75. narozeninám tehdejší předseda ČAST Zdenek Šváb.