Ženy vítězí nad Indií 3:1

Dva body Štrbíkové
Druhý den světového šampionátu čekal dopoledne české stolní tenistky ve skupině A Championships divize soupeř relativně nejslabší – Indie, který postoupil do elitní skupiny jako poslední – čtyřiadvacátý. Přesto nešlo Indky podceňovat, a to potvrdilo i naše vítězství 3:1. Večer se střetnou naše reprezentantky s mistryněmi Evropy Rumunkami.

Indické hráčky tvoří vyrovnané trio a pohybují se ve třetí stovce světového žebříčku. Ale toto umístění není tak směrodatné, protože neobjíždějí často turnaje Pro Tour a nesbírají tolik žebříčkových bodů. Důkazem byl hned první zápas Ivety Vacenovské proti indické dvojce Poulomi Ghatakové. Postavou trochu korpulentní Indka byla přesto za stolem dostatečně rychlá, vedla 2:0 na sety a po vyrovnání Vacenovské dokázala zvládnout svou psychiku… Vacenovskou postavila trenérka Hrachová i s nebezpečím, jak bude hrát s vědomím nedávno zraněného kolena. Nutno říci, že Iveta působila dost nejistě, dělala řadu tzv. nevynucených chyb a také s taktikou byla na štíru. V druhém setu srovnala ze 7:10, ale v koncovce dvakrát nabídla soupeřce dlouhým servisem šanci na rychlý topspin, kterou Ghataková proměnila. Také ve čtvrté sadě následovalo několik lehkých chyb, přesto Vacenovská set otočila z 5:7 na 11:8. Naše hráčka se snažila o svou typickou agresivní hru, jenže s úderovou jistotou byla na štíru. Když už se zdálo, že je v pohodě a vedla 4:0 v pátém setu, opakovaly se předcházející neduhy a Indka obrátila stav na 7:4. Za stavu 9:6 zkazila Vacenovská své podání a další bod soupeřky znamenal překvapivé vedení Indie.
Renáta Štrbíková byla napsána trenérkou na dvojku a hned tedy narazila na indickou Dasovou. jedničku Moumu Postavou maličká Indka (216. na světě) disponuje solidní technikou a její sendvič na forhendu je nepříjemný. Ovšem když ji naše hráčka dokázala rozběhat a střídat falše s razancí, tak měla navrch. Zvláště z rotovaného topspinu do forhendu byla Dasová nešťastná a sklápěla míčky do síťky. Ve čtvrtm setu ještě svitla Indce naděje, když ji Renáta trochu lehkovážkou hrou pustila do vedení 8:5, potom ovšem zapnula a šesti míčky za sebou vyhrála celé utkání a vyrovnala na 1:1.
Jana Doešová na „trojce“ si musela dát pozor na Nanditu Sahaovou, která má slušný úderový rejstřík i rychlost. Naše reprezentantka přesto prohrála první set 6:11. Až poté se prosadila úderovou pestrostí a změnou rytmu. Čtvrtý set o všem rozhodl. Sahaová měla nejprve tři setboly, poté další dva, ale koncentrovaná Dobešová proměnila druhý mečbol (15:13). Čtvrtý, rozhodující bod dodala českému družstvu Štrbíková, která porazila Ghatakovou 3:2. Utkání měla i přes ztrátu dvou setů pod kontrolou. Mohla už rozhodnout ve čtvrté sadě, kterou prohrála až v koncovce.
Hlasy po utkání
Trenérka Marie Hrachová: „Věděla jsem, že to bude těžké utkání, už proto, že Indky jsou atypické, nepříjemná hráčky, hlavně jejich jednička Dasová. To vše umocnilo, když Vacenovská prohrála první dvuhrou. Byl to její první zápas po zranění kolena a Iveta se hodně vyházela. Renáta porazila Dasovou s přehledem a Jana získala důležitý bod. Druhý zápas Renáty byl hodně náročný, protože se musela vyrovnat s nepříjemným servisem Ghatakové. Ale zvládla to.“
Renáta Štrbíková: „Zápas Indek proti Rumunkám jsme si sice natočily na video, ale realita je něco jiného. Jejich styl je hodně nepříjemný, takový zastaralý. Spíše mě zarazilo, že Indky se někdy chovaly nesportovně a nepřiznaly dvojdoteky nebo podání škrtané o síťku, když to rozhodčí neviděli. Ale hlavně že jsme vyhrály.“
Česko – Indie 3:1 (Vacenovská – Ghataková 2:3, Štrbíková – Dasová 3:1, Dobešová – Sahaová 3:1, Štrbíková – Ghataková 3:2).