Ženy vstoupily do bojů na ME družstev prohrou s Lucemburskem

S touto hráčkou za normálních okolností nemohu prohrát, řekla zklamaná Iveta Vacenovská

České reprezentantky nevstoupily do evropského šampionátu družstev úspěšně. S domácím Lucemburskem prohrály 2:3 a výrazně si zkomplikovaly cestu do čtvrtfinále. Muži naopak ve 2. divizi porazili Bulharsko 3:0.

Před úvodním duelem bylo svěřenkyním trenéra Jaroslava Kunze jasné, že cesta k vítězství nad Lucemburskem vede především přes domácí hráčky číslo dvě a tři. Porazit čtyřiapadesátiletou Ni Xia Lian totiž není vůbec snadné. Utkání se vyvíjelo přesně podle tohoto scénáře. Renata Štrbíková v úvodním duelu přehrála Sarah de Nutteovou 3:1 a po prohře Ivety Vacenovské s Ni Xia Lian 0:3 zařídila veledůležitý druhý bod Hana Matelová. Povolila sice domácí Danielle Konsbruckové jeden set, ale měla zápas celkově pod kontrolou.

Klíčový moment utkání nastal ve chvíli, kdy po prvním vyhraném setu nad de Nutteovou nezvládla Iveta Vacenovská dvě koncovky. Ve druhém setu nejprve odvrátila dva setboly a vyrovnala na 10:10, jenže pak sadu prohrála. Ve třetí měla dokonce dva setboly, ovšem opět prohrála. „Hrála jsem dnes velmi špatně. K tomu snad ani není co dodat. Za normálních okolností s touto hráčkou prostě nesmím prohrát, jenže já ze sebe tentokrát dostala tak padesát procent výkonu. A vůbec nevím proč,“ odcházela od stolu po závěrečné dvouhře se slzami v očích. Věděla totiž, že před Renatu Štrbíkovou postavila hodně těžký úkol.

Nejzkušenější česká reprezentantka už sice legendární Lucemburčanku v kariéře porazit dokázala, ovšem tentokrát zvládla vyhrát pouze jeden set. Atypický herní styl naturalizované Číňanky jí dělal obrovské problémy a Štrbíková se jen těžko dostávala do výměn. Nakonec prohrála 1:3 a radovat se tak mohly domácí hráčky. „Utkání bylo rozehrané přesně podle našich předpokladů, bohužel, Iveta neudělala rozhodující bod. Moc dobře jsme věděli, že největší šance na vítězství budeme mít, když všechny tři naše hráčky jednou vyhrají. To se nestalo a postup ze skupiny jsme si pořádně zkomplikovali. Budeme muset porazit Rumunsko, nebo čekat na výhru Nizozemska nad domácím družstvem a pak se ještě o postup poprat v posledním utkání. Ale to už nemusí vyjít,“ komentoval utkání zklamaný trenér Jaroslav Kunz.

Zatímco ženy byly v hale nejdéle ze všech účastníků prvního kola, muži už mohli jejich duel od poloviny v klidu sledovat na tribuně. Svého prvního soupeře Bulharsko totiž bez větších starostí porazili 3:0. Problémy měl vlastně jen v první dvouhře Dmitrij Prokopcov. Přiznal ovšem, že si za to do jisté míry mohl sám. „Po vyhraném první setu jsem vedl i v tom druhém. Chtěl jsem si v nové hale vyzkoušet některé údery, abych byl na další zápas ještě lépe připravený. Pak jsem ale prohrál koncovku setu. Bylo to ale v pohodě, měl jsem zápas celou dobu pod kontrolou,“ řekl po výhře 3:2 nad Teodorem Alexandrovem.

Tomáš Konečný i Tomáš Polanský nic podobného soupeřům nedovolili. Oba vyhráli 3:0 a všichni tři tak mohli přemýšlet nad svými dalšími soupeři. Těmi totiž budu nebezpeční Turci, kteří porazili Švýcarsko. „Řekl jsem hráčům, že nebudu sestavu první den měnit. Jen asi nebudou hrát ve stejném pořadí. Turci jsou určitě mnohem těžším soupeřem, než Bulhaři, ale už jsme je letos jednou porazili. A prakticky ve stejné sestavě, kdy jen místo Polanského hrál Tomáš Tregler. Tak doufám, že vykročíme vstříc vítězství ve skupině,“ dodal po utkání s Bulharskem trenér Jindřich Panský.

Oba české týmy tedy pokračují v turnaji ještě dnes. Ženy hrají od 19 hodin s Rumunskem, muži s Tureckem.

Mistrovství Evropy družstev 2017, Lucemburk

2017-EC_Logo-PNG_8b01a_f_1010x0

Výsledky

Ženy, 1. divize

Skupina B: Rumunsko – Nizozemsko 3:0, Lucembursko – ČESKÁ REPUBLIJA 3:2. Sarah de Nutteová – Renata ŠTRBÍKOVÁ 1:3 (-7,-10,9,-6), Ni Xia Lian – Iveta VACENOVSKÁ 3:0 (6,2,4), Danielle Konsbrucková – Hana MATELOVÁ 1:3 (-10,5,-6,-6), Sarah de Nutteová – Iveta VACENOVSKÁ 3:1 (-6,10,12,6), Ni Xia Lian – Renata ŠTRBÍKOVÁ 3:1 (8,7,-4,9).

Muži, 2. divize

Skupina F: Turecko – Švýcarsko 3:0, ČESKÁ REPUBLIKA – Bulharsko 3:0. Dmitrij Prokopcov – Teodor Alexandrov 3:2 (8,-10,4,-6,5), Tomáš KONEČNÝ – Denislav Kodjabashev 3:0 (6,4,4), Tomáš Polanský – Petyo Krastev 3:0 (10,1,10).