První třetina extraligy mužů je u konce, TTC Ostrava vyhrála nad Libercem

Felipe Olivares porazil na závěr utkání 7. kola Josefa Šimončíka

Extraliga mužů má za sebou úvodních sedm kol. V posledním utkání, které se v rámci první třetiny odehrálo před kamerami ping-pong.tv, zvítězil domácí tým TTC Ostrava 2016 nad SKST EUROMASTER Liberec poměrem 4:1. Výhru zařídili dvoubodoví Felipe Olivares a Ondřej Bajger, v dresu hostí se prosadil pouze Josef Šimončík, který zdolal Šimona Bělíka.

Utkání odstartoval duel dvou levorukých hráčů. Lépe do něj vstoupil Michal Blinka, který nad Felipem Olivaresem vyhrál těsně první set. Poté ovšem osmnáctiletý hráč Liberce stejně vyrovnaně sadu ztratil a ve zbytku zápasu jednoznačně dominoval chilský stolní tenista v dresu Ostravy. „V prvním setu jsem vedl, poté ale soupeř zahrál skvělé údery a vývoj otočil. Naštěstí se pak také mně podařilo pár výměn a už jsem měl zápas pod kontrolou. Hodně mi pomohl vyhraný druhý set, v zápase záleželo především na servisu a příjmu,“ zhodnotil Olivares.

Vedení domácího celku vzápětí navýšil Ondřej Bajger, jenž v pětisetové bitvě udolal Jakuba Seiberta. Ostravský stolní tenista neuspěl v koncovkách první a třetí sady, druhou a čtvrtou naopak pohodlně získal. V rozhodujícím dějství se Bajger ujal vedení 5:2, Seibert však díky nebojácným úderům srovnal na 6:6. Koncovka ovšem libereckému hráči nevyšla, Seibert čtyřmi jednoduchými chybami v řadě vyrovnání stavu utkání odmítl. „Kuba mě dneska docela překvapil, protože hrál bekhendový servis, což se u něj často nevidí. Ale samozřejmě se jako vrstevníci velmi dobře známe, takové zápasy jsou o drobnostech. Dneska jsem měl více štěstí a tudíž jsem vyhrál,“ sdělil Bajger.

Třetí dvouhra nabídla souboj generací. Patnáctiletý Šimon Bělík, který ještě do čtvrtka hrál prestižní turnaj World Cadet Challenge na severu Polska, změřil síly s bývalým reprezentantem Josefem Šimončíkem, jenž v sestavě Liberce nahradil nemocného Mohameda Shoumana. Hostující hráč ukázal, že i přes menší tréninkové objemy a zdravotní potíže stále cit v ruce má. Především díky preciznímu servisu přemohl Bělíka 3:2 na sety, ačkoli prohrával 1:2 a 4:6. „Do toho stavu jsem byl lepší, ale pak jsem dostal smolné prase, stejně jako za stavu 9:10. V pátém setu už pak hrál dobře a trefoval míčky, které předtím nedával. Nehrálo se mi s ním dobře, nebyly moc výměny, záleželo v podstatě jen na servisu a příjmu.,“ uvedl bronzový medailista z nedávného turnaje Top 10 kadetů.

Dílčí klopýtnutí ovšem svěřence trenéra Tomáše Demka mrzet nemuselo. V následujícím, velmi pohledném souboji totiž Ondřej Bajger přehrál Michala Blinku 3:1. Levoruký mladík z Liberce se opět prezentoval agresivní hrou a vypracoval si setbol na 2:2. Jeho zkušenější protivník ale drama odmítl. „V nejdůležitějších momentech jsem dobře rozehranou výměnu nedokázal proměnit, když byl soupeř vzadu, měl jsem si ho držet více na bekhendu. Oproti první lize hraji v extralize uvolněněji, mohu si více dovolit a nemám co ztratit. V první lize je to naopak, všichni se chtějí vytáhnout zase na mě,“ poodhalil Blinka úskalí své dvojrole, kdy vedle extraligového áčka pravidelně nastupuje i za béčko Liberce v druhé nejvyšší soutěži.

Závěrečný čtvrtý bod pro Ostravu získal Felipe Olivares, ovšem proti Josefu Šimončíkovi to vůbec neměl jednoduché. Liberecký matador nebyl daleko od vítězství, za stavu 1:1 na sety vedl 5:1 a zdálo se, že i chilského hráče může přemoct svými servisy a signály. Olivares ovšem důležitý třetí set vyhrál a ve čtvrtém už jednoznačně kraloval. „Je to škoda,“ povzdechl si Šimončík v rozhovoru. „V prvním zápase jsem se trochu hledal, nevěděl jsem, co mám od mladého Bělíka čekat, ale nakonec jsem ho udolal. Druhý zápas byl složitý, s Felipem hraji nerad. Přesto jsem měl slušnou šanci na vítězství. Ale pokud šance nevyužiju, nemohu proti takovému hráči pomýšlet na úspěch. Záda mě poslední měsíc nezlobí, chodím do fitka, trénuji a jsem rád, že si stále mohu zahrát,“ doplnil bronzový medailista z ME družstev 2010.

Ve druhém pátečním utkání, které se odehrálo v hale vzdálené jen nějakých 2500 metrů, uspěl hostující TJ Sokol PP Hradec Králové proti TJ Ostrava KST poměrem 4:1. Domácí sice zásluhou Františka Onderky vedli 1:0, poté však úřadovali pouze Východočeši. Hlavním strůjcem úspěchu byl Jakub Crha, který zařídil dva body po pětisetových výhrách nad Tomášem Martinkem i Františkem Onderkou. Pro Hradec šlo o první vítězství za čtyři body v sezoně.

Po úvodní třetině vypadá extraligová tabulka následovně. První místo patří dosud neporaženému El Niňu Praha, které má náskok šesti bodů na městského rivala KT. O další dva body zpět figuruje TJ Ostrava KST. Pořadí na dalších místech je velmi vyrovnané, čtvrtá je TTC Ostrava 2016 (17 bodů), pátý Cheb (16), šestý Hradec Králové (13), sedmý Liberec (13) a poslední místo zaujímá Havířov (11).

Extraliga mužů 2019/2020

Výsledky 7. kola

TTC Ostrava 2016 – SKST EUROMASTER Liberec 4:1.

Felipe OLIVARES – Michal BLINKA 3:1 (-9,9,2,4), Ondřej BAJGER – Jakub SEIBERT 3:2 (-10,3,-9,3,7), Šimon BĚLÍK – Josef ŠIMONČÍK 2:3 (9,-8,5,-9,-6), Ondřej BAJGER – Michal BLINKA 3:1 (8,-4,5,10), Felipe OLIVARES – Josef ŠIMONČÍK 3:1 (10,-7,8,3).

TJ Ostrava KST – TJ Sokol PP Hradec Králové 2 1:4.

František ONDERKA – Vlastimil BUBEN 3:1 (9,-9,6,7), Tomáš SADÍLEK – Marek KLÁSEK 0:3 (-6,-8,-7), Tomáš MARTINKO – Jakub CRHA 2:3 (-10,5,-5,4,-9), Tomáš SADÍLEK – Vlastimil BUBEN 1:3 (-7,-7,3,-10), František ONDERKA – Jakub CRHA 2:3 (11,-9,6,-6,-7).