V noci z 15. na 16. srpna přiletěla do Funchalu tříčlenná česká výprava, aby se zúčastnila týdenního soustředění Eurotalents a následných dvou turnajů World Junior Circuit a Madeira Open. Tomáše Treglera, Kristýnu Ondříškovou a Anetu Kučerovou zde čekala trenérka Andrea Botková, která poslala následující zprávu.
Během soustředění i následných turnajů – World Junior Circuit (WJC) a Madeira Open jsme byli ubytováni ve 4-hvězdičkovém hotelu Sao Joao v hlavním městě Funchal. V hotelu byla podávána také snídaně, oběd a večeře byla zajištěna formou cateringu v restauraci v hale, kde jsme trénovali. Stravování bylo na vynikající úrovni, všechna jídla byla servírována formou „švédských stolů“ s velmi pestrou nabídkou, odpovídající zásadám zdravé výživy (hodně ovoce, zeleniny, ryb, těstovin…)
Sportovní hala byla vzdálena přibližně 5 minut jízdy autem od hotelu a byla součástí univerzitního komplexu Technopolo (ve stejné hale se hrálo v roce 2004 MS kadetů a finále WJC); měli jsme k dispozici 13 stolů (na dalších osmi trénovali souběžně hráči z madeirských oddílů), podlahu s Taraflexem, neustále dostatek minerální vody pro správné dodržování pitného režimu, několik počítačů s volným přístupem k internetu, které mohli hráči a trenéři využívat v pauzách mezi tréninky a také sloužily jako monitory pro videoanalýzu. Upřímně řečeno, těžko si umím představit optimálnější podmínky a lepší komfort pro organizování a průběh soustředění.
Soustředění Eurotalents:
Soustředění co se týká kvality a objemu tréninku určitě maximálně splnilo očekávání. O vynikajících podmínkách, které jsme ve Funchalu měli, jsem se už zmínila. Ale snad ještě významnějším argumentem, proč investovat nemalé peníze a zúčastnit se kempu, pořádaného na Madeiře, je zabezpečení sparingpartnerů. Na Madeiře je přibližně 30 klubů a hodně z nich hraje 1. portugalskou ligu. To znamená, že celková úroveň stolního tenisu na tomto ostrově je dost vysoká. V místních oddílech hraje několik seniorských reprezentantů Portugalska i jiných zemí (např. Řecka, Nigérie, Polska..) a také další výborní hráči včetně několika hráčů a hráček z Číny. Většina z nich, díky spolupráci s Madeirskou stolnětenisovou asociací, s námi pravidelně trénovala. Každodenní tréninkové schéma bylo následující – 13 hráčů z Eurotalents + 13 sparingpartnerů různých herních stylů (leváci, penholder, penholder se sendvičem, obranářka, útočnice se sendvičem…). A to, že sparingové mají opravdu velmi dobrou výkonnost potvrzuje i fakt, že letošní mistr Evropy ve dvouhře juniorů Marcos Freitas pochází z Madeiry a v tréninkových podmínkách, které na 1 týden zažili i naši hráči, se připravuje celou sezónu.
Pravidelnou a velmi důležitou součástí tréninku na Eurotalentu byla videoanalýza. Probíhala v podstatě v každé volné chvíli, většinou samozřejmě s trenérem – zaměřena individuálně na potřeby jednotlivých hráčů (odstraňování chyb v technice, rozebírání zápasu z hlediska taktiky…), ale často si také hráči sami vyžádali a sledovali např. zápasy z MEJ v Sarajevu nebo nahrávky nejlepších světových seniorských hráčů. Myslím si, že u nás obecně nedostatečně využíváme video techniku, přitom je to pro trenéra a hlavně pro hráče velmi významná pomůcka.
World Junior Circuit (WJC), 23.-24.8.2006
V turnaji startovalo 48 hráčů a 24 hráček z 15 států. Tregler byl ve dvouhře nasazen jako číslo 5, Ondříšková jako hráčka č. 7 a Kučerová č.9. Dosaženými výsledky nakonec potvrdili svoje nasazení a všichni tři předvedli opravdu kvalitní výkon , přestože určitě cítili únavu po náročném soustředění.
Hrálo se nejdříve ve 4-členných skupinách, první dva postoupili do hlavní soutěže, ostatní hráli soutěž útěchy. Všichni tři naši hráči postoupili do hlavní soutěže – ze zápasů ve skupině stojí za zmínku výhra Treglera nad kadetským mistrem Evropy Kovacem (HRV) a vítězství Ondříškové nad v žebříčku výše postavenou Slovenkou Hudecovou. Kučerová bohužel nedotáhla do vítězného konce slibně se vyvíjející zápas se čtvrtou nasazenou Portugalkou Neves (2:1,7:5 a 9:9).
V hlavní soutěži měl Tregler díky nasazení v prvním kole volný los, ve druhém si po boji 4:3 poradil s Portugalcem Jefimovem a ve čtvrtfinále bohužel narazil na prvního nasazeného, pozdějšího vítěze Drinkhalla (ENG), kterému podlehl 1:4 na sety.
Ondříšková v prvním kole hladce 4:0 přehrála Španělku Mainad, ve čtvrtfinále odehrála velmi kvalitní utkání s Neves (POR), vedla 2:0 na sety, bohužel po velmi těsně prohraném třetím setu (16:18) se soupeřka zvedla a otočila zápas na 4:2 ve svůj prospěch.
Kučerová v prvním kole hlavní soutěže narazila na Balážovou (SVK). Po dlouhé a vyrovnané bitvě jí nakonec nestačilo ani vedení 10:7 v rozhodujícím sedmém setu, aby při svém prvním startu na juniorském Pro Touru postoupila do osmičky nejlepších.
V soutěži čtyřher bylo pro dvojice Ondříšková-Kučerová a Tregler-Plattner (AUT) konečnou stanicí čtvrtfinále.
Kompletní výsledky jsou k nahlédnutí na www.ittf.com.
Madeira Open 25.-27.8.2006
Seniorský turnaj, ve kterém startovala většina juniorů, kteří se zúčastnili WJC plus hráči a hráčky z portugalských a španělských klubů. Na startu bylo 107 mužů a 30 žen. V pátek se hrála soutěž družstev až po semifinále; semifinále, finále a zápas o 3.místo byl na programu v průběhu soboty. V sobotu a v neděli pak probíhal turnaj jednotlivců. Hrálo se zajímavým 4-stupňovým systém. 3 stupně probíhaly ve skupinách, s tím, že 8 nejlepších bylo nasazeno přímo do třetího stupně, hráči 9.-16. byli nasazeni přímo do druhého stupně. Všichni ostatní bojovali ve skupinách, odkud postupoval u mužů vždy vítěz , u žen první dvě.
Tregler vyhrál svoji skupinu v 1.stupni, ve druhém stupni skončil na 4.místě ve skupině.
Ondříšková byla nasazena přímo do druhého stupně, tam obsadila 2.místo a postoupila mezi 16 nejlepších. V další skupině se utkala s nejlepší hráčkou Řecka Ntoulaki 1:3, dále s Číňankou Fu Yu 0:3 a zvítězila 3:0 nad Balážovou (SVK). Celkově tedy obsadila v silné konkurenci 9.-12. místo. Organizátoři navíc vyhlašovali na základě dosaženého umístnění v soutěži žen také nejlepší juniorky a kadetky. Kristýna se na závěr utkala ještě jednou s Hudecovou, tentokrát o 3.místo v juniorkách a znovu zvítězila 3:2 na sety.
Pro Kučerovou začínal turnaj už v prvním stupni. Vyhrála bez větších problémů svoji skupinu a postoupila do druhého stupně. Tady obsadila druhé místo ve skupině (po výhře nad nasazenou Španělkou Badosou – v Praze byla hráčkou číslo 3 ve zlatém španělkém družstvu juniorek). Ve třetím stupni soutěže se utkala s hráčkou č.1 Portugalska P.Goncalves 2:3, s ukrajinskou obranářkou Chramko 1:3 a bývalou padesátou hráčkou světa Číňankou se španělským pasem Zhu Fang 0:3. V soutěži žen tedy Aneta obsadila 13.-16.místo, na základě tohoto výsledku se „probojovala“ do finále kadetské soutěže, kde oplatila Balážové porážku z juniorského turnaje a stala se tedy vítězkou Madeira Open v kategorii kadetek.
Účast na tomto turnaji hodnotím velmi pozitivně, neboť v něm startovali velmi kvalitní hráči a navíc herní systém zaručoval, že si mladí hráči zahrají několik zápasů se staršími a výkonnostně lepšími soupeři. Např. pro Kristýnu a Anetu to byla v podstatě první možnost utkat se (a v průběhu Eurotalents také zatrénovat si) se seniorskými reprezentantkami jiných zemí a hráčkami čínského původu.
Celkové výsledky Madeira Open:
muži> | ženy | |
1. | Drinkhall (ENG) | Luo Xue (Madeira) |
2. | Abiodun (NIG) | Zhang Mo (CAN) |
3. | Skierski (POL) | Ntoulaki (GRE) |
Li Peng (Madeira) | Ma Wenting (NOR) | |
5.-8. | Chodorski (POL) | Zhu Fang (ESP) |
Mendes (POR) | Chramko (UKR) | |
Grebentsov (POR) | Mirou (GRE) | |
Hu Hao (Madeira) | Fu Yu (Madeira) |
Umístnění CZE hráčů:
Tregler Tomáš 33.-40, 9.-16. v soutěži družstev
Ondříšková Kristýna 9.-12. v soutěži žen, 3. v soutěži juniorek, 5.-8. v soutěži družstev
Kučerová Aneta 13.-16. v soutěži žen, 1. v soutěži kadetek, 5.-8. v soutěži družstev