Dojde v dnešních odvetách evropských pohárů na zlaté sety?

Nové pravidlo v Lize mistrů a Evropském poháru může nabídnout atraktivní podívanou

Deset ze šestnácti odvetných čtvrtfinálových utkání Ligy mistrů a Evropského poháru mužů i žen je na programu dnes večer. Včetně dvou duelů českých klubů, který se do vyřazovací fáze pohárů probojovali.

Hráči HB Ostrov Havlíčkův Brod se představí od 18.30 ve španělském Borges, ženy SKST Hodonín od 18 hodin v Berlíne proti tamnímu TTC eastside. Oba kluby samozřejmě mají stále šanci na postup do semifinále, mnohem blíž jsou však mužů Havlíčkova Brodu, kteří doma porazili svého soupeře 3:2. Hodonín musí dohánět ztrátu 0:3 z prvního duelu.

Všechny kluby však ve vyřazovací fázi obou pohárů čeká novinka, kterou pro letošní ročník připravilo vedení ETTU. Jedná se o případné třetí rozhodující utkání, hrané na tzv. zlaté sety. Hrát se bude deset minut po skončení odvety a dojde na něj v případě rovnosti bodů, které družstvo získá v obou utkáních. Za výhru 3:0 a 3:1 se udělují tři body, za výhru 3:2 body dva, za prohru 2:3 jeden a za prohru 0:3 žádný bod. V tuto chvíli má tedy Havlíčkův Brod 2 body a Hodonín 0 bodů.

Postupová matematika je jednoduchá. Havlíčkobrodským k postupu stačí jakákoliv výhra. Naopak prohra 0:3 nebo 1:3 znamená vyřazení, prohra 2:3 pošle souboj do třetího utkání, tedy zlatých setů. V případě Hodonína dojde na třetí duel jen v případě, že český vicemistr vyhraje v Berlíně 3:0 nebo 3:1.

A jak se případné třetí utkání bude hrát? Trenéři do tří minut po skončení poslední dvouhry odvetného utkání musí rozhodčím nahlásit novou sestavu. Pozice hráčů či hráček mohou libovolně změnit. Každá dvouhra se hraje přitom pouze na jeden „zlatý“ set do 11 bodů. Družstvo, které vyhraje dvě dvouhry (tedy dva sety), postoupí.

Pravidlo na jedné straně zvýší atraktivnost odvety (konkrétně například pro Hodonín, který prohrál první utkání 0:3, by v minulosti první prohraná dvouhra v odvetě znamenala konec nadějí. Nyní ale i za stavu 0:1 může dojít k obratu a výhra 3:1 by posunula souboj do zmiňovaných zlatých setů), na druhé straně pochopitelně klade větší tlak na hráče i trenéry. A to zejména v případech, kdy úvodní duely skončily nejtěsnějším rozdílem 3:2. Například v Evropském poháru mužů tímto výsledkem skončil nejen první čtvrtfinálový souboj Havlíčkova Brodu s Borges, ale také dánského Roskilde s polským Grodziskem Mazowieckim a rakouských klubů z Neustadtu a Welsu.

Fanoušci se tak rozhodně mají na co těšit. Odvety evropských pohárů můžete sledovat živě na streamu ETTU TV.